Obsah

Orchestr Základní umělecké školy Plasy byl založen v září 2007 učitelem dechových nástrojů Milanem Kůsou.

Nejdříve se jednalo o seskupení jedenácti žáků školy(2 křídlovky,
2 klarinety, 2 akordeony, 3 doprovodné trubky, bicí a klávesy nahrazující tubu). Po roce se orchestr rozšířil  o nástrojovou skupinu saxofonů. V současné době je počet členů 36. Jsou to jak současní, tak i bývalí žáci školy.

Repertoár orchestru je rozmanitý.Vedle skladeb pro klasický dechový orchestr hraje i hudbu filmovou, skladby z operet, úpravy populárních písní  a „dechovku“.

Vystupuje pravidelně na koncertech ZUŠ a akcích na severním Plzeňsku (pouť Plasy, Den řemesel v Mariánské Týnici, městské slavnosti a pod.).

V roce 2012 jsme se mimo jiné zúčastnili  projektu Chyše a Karel Čapek, v  září   Veletrhu cestovního ruchu ITEP  v Plzni a v říjnu slavnostního poklepu při zahájení obnovy bývalého pivovaru v Plasích za přítomnosti ministryně kultury ČR.

V roce 2013 jsme měli možnost vystoupit na dvou mimořádných akcích. Jednou z nich bylo pozvání na 40.ročník Švihovského hudebního léta, přehlídky mládežnických orchestrů na hradě Švihov, a v červenci jsme uskutečnili první zahraniční vystoupení. Jednalo se o Schulfest  základní školy  v Bad Abbachu, městečku nedaleko Regensburgu .

6.dubna 2014 jsme se zúčastnili krajského kola soutěžě orchestrů ZUŠ v Plzni.Porota nás ocenila zlatým pásmem s postupem do ústředního kola,které se uskutečnilo 13.6.2014 v Litvínově . Získali jsme bronzové pásmo.

Další pro nás významnou akcí je účast 7.června 2015 na 42.ročníku Švihovského hudebního léta na hradě Švihov. V  tomto  roce  jsme vystoupili  také  na  kulturních  akcích  v  okrese Plzeň-sever : pouť Plasy, městské slavnosti Manětín, Den řemesel v Mariánské Týnici, slavnosti  města Všeruby , pouť Kralovice a na veletrhu cestovního ruchu ITEP Plzeň.

Milan Kůsa

vedoucí orchestru